Opis projektu
Planowane przedsięwzięcie zakłada utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
i Diagnostyki Obrazowej, które przyczynią się do poprawy jakości i kompleksowości świadczonych usług oraz zagwarantują rozwiązanie podstawowych problemów w zakresie ratownictwa medycznego na terenie powiatu oławskiego. Szpitalny Oddział ratunkowy (SOR) jest wydzielonym w strukturze szpitala samodzielnym oddziałem łóżkowo-zabiegowym z własnym zapleczem ambulatoryjno-konsultacyjnym i podstawowym zapleczem diagnostycznym. Praca w oddziale trwa cała dobę i jest zabezpieczana przez lekarzy specjalistów:
anestezjologii, chirurgii, chorób wewnętrznych, medycyny ratunkowej oraz lekarzy
innych specjalności oddziałów szpitala na zasadzie konsultacji. Celem działania SOR jest:
- ratowanie osób w stanie zagrożenia życia niezależnie o przyczyny,
- stabilizacja wstępna, diagnostyka i leczenie z powodu nagłych zachorowań,
- udzielanie świadczeń zdrowotnych poszkodowanym w wypadkach masowych i katastrofach,
- zabezpieczenie i przygotowanie chorych do transportu do innych specjalistycznych szpitali.
Inwestycja obejmuje dwie zasadnicze grupy działań:
1. przebudowa i rozbudowa części pomieszczeń obiektu szpitala przeznaczoną na działalność SOR oraz budowę lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ramach realizowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego nastąpi przebudowa starej części SP ZOZ w Oławie i powierzchni 1000, 35 m2 i rozbudowa o powierzchnię 713,87 m2, z czego na potrzeby przyszłego SOR przewidziano 873,92 m2 (odpowiednio 372,9 m2 w części już istniejącej i 501,12 m2 w części nowobudowanej.
2) zakup urządzeń i wyrobów medycznych służących do diagnostyki lub terapii zgodnie z przeznaczeniem dla poszczególnych obszarów SOR. Planowane do zakupu wyroby medyczne będą wykazywały wysokie parametry jakościowe, będą rozwiązaniami nowoczesnymi i niezawodnymi. Ponieważ sprzęt będzie nowy, cechować się będzie wysoką energooszczędnością.
Korzyści
Realizacja projektu wpłynie na zwiększenie możliwości wykonywania zabiegów przy pełnej kooperacji specjalistów wielu dziedzin medycyny, zwłaszcza w nagłych przypadkach. Ponadto zapewni leczenie w oddziale o najwyższym standardzie sprzętowym. Wyposażenie SOR-u w przyszpitalne lądowisko dla helikopterów znacznie przyczyni się do skrócenia czasu transportu poszkodowanego z miejsca wypadku do SOR.
