Szkolenie poprowadzone przez panią Anetę Dunlop
Niestabilność kręgosłupa jest jedną z częstszych niezdiagnozowanych przyczyn bólów kręgosłupa. Może być również odpowiedzialna za bóle i zawroty głowy oraz prowadzić do występowania poważnych objawów neurologicznych.
Wśród przyczyn powstawania niestabilności kręgosłupa należy wymienić m. in. tło zwyrodnieniowe, pourazowe i onkologiczne.
27.05.2024 w naszym szpitalu odbyło się szkolenie dotyczące przyczyn, typów, a także diagnostyki niestabilności kręgosłupa pod tytułem „Niestabilność kręgosłupa i przypadki własne – złamania kręgosłupa” przygotowane i poprowadzone przez panią Anetę Dunlop, lekarza specjalistę radiologii i diagnostyki obrazowej oraz kierownika Diagnostyki Obrazowej w ZOZ w Oławie.
Szkolenie adresowane było do fizjoterapeutów i techników elektroradiologii tut. szpitala. Głównymi punktami szkolenia były:
1/ Przyczyny niestabilności
2/ Typy niestabilności
3/ Szczegółowe omówienie niestabilności kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego z uwzględnieniem najczęstszych mechanizmów prowadzących do ich rozwoju
4/ Metody obrazowania niestabilności, cechy radiologiczne niestabilności w badaniach czynnościowych, a także pomiary dedykowanych kątów pozwalających na podejrzenie niestabilności w badaniach statycznych
5/ Przykłady radiologiczne niestabilności.
Sesję zakończył pokaz ciekawych przypadków złamań kręgosłupa z quizem radiologicznym dla uczestników.
-
Szczegóły
-
Udostępniony przez: Justyna Kopystyńska
-
Wytworzony przez: Justyna Kopystyńska (statystyk medyczny)
-
-
-