DDOM
Widok: Kontrast:
A- A A+

BIP ZOZ Oława      55-200 Oława ul. K.K.Baczyńskiego 1 +48 71 301 13 00

Aktualności

Zakładanie portu naczyniowego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oławie

- „Wielu pacjentów odwiedzających nasz oddział w celu założenia partu naczyniowego wychodzi z sali zabiegowej nie tylko z uczuciem ulgi, lecz także miłego rozczarowania, ponieważ spodziewali się czegoś bardziej skomplikowanego i nieprzyjemnego” – mówi dr n. med. Agnieszka Dyla, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oławie.

Ale zacznijmy od początku…

Port naczyniowy – co to takiego?

Agnieszka Dyla: - Port naczyniowy to stały dostęp do dużego naczynia krwionośnego. Wizualnie przypomina mały zbiorniczek, który jest umieszczany pod skórą pacjenta w okolicy podobojczykowej. Do niego dołączony jest cieniutki silikonowy przewód, wchodzący do większego naczynia.

Komu można wszczepić port naczyniowy?

A.D.: - Port naczyniowy zakłada się w sytuacjach, gdy stan pacjenta wymaga częstych nakłuć, np. w celu pobierania krwi, podawania leków, transfuzji krwi czy przewlekłego żywienia pozajelitowego. W większości przypadków korzystają z niego pacjenci cierpiący na choroby onkologiczne podczas chemioterapii. Port naczyniowy jest zakładany także np. osobom chorym na padaczkę charakteryzującą się częstymi napadami.

Czy zakładanie portu naczyniowego to skomplikowany zabieg?

A.D.: - Absolutnie nie. Wprawdzie port naczyniowy jest zakładany na bloku operacyjnym, ale na tym kończą się podobieństwa do dużych operacji. Cały zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa około pół godziny. Wielu pacjentów odwiedzających nasz oddział w celu założenia partu naczyniowego wychodzi z sali zabiegowej nie tylko z uczuciem ulgi, lecz także miłego rozczarowania, ponieważ spodziewali się czegoś bardziej skomplikowanego i nieprzyjemnego. Po zabiegu pacjenci są jeszcze kierowani do Pracowni Obrazowej na RTG, aby upewnić się, że port naczyniowy znajduje się we właściwym miejscu.

Czy pacjenci powinni się przygotować do założenia portu w jakiś szczególny sposób?

A.D.: - Nie ma żadnych specjalnych wytycznych. Najważniejsze jest to, aby pacjent był zdrowy, bez żadnych cech infekcji. Dodatkowo podczas zapisu na zabieg lekarz ustala z pacjentem kwestie związane z przyjmowanymi przez niego lekami. Nie trzeba również przynosić ze sobą ubrań na zmianę, ponieważ pacjenci przebierają się do zabiegu w te otrzymane na oddziale.

Na jak długi pobyt w szpitalu powinien być pacjent przygotowany?

A.D.: - Założenie portu naczyniowego to procedura jednodniowa, co oznacza, że pacjent jest przyjmowany w Szpitalnej Izbie Przyjęć na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a po zabiegu i kontrolnym RTG w tym samym dniu wychodzi do domu. 

Niestety wielu pacjentów z Oławy i okolic nie wie, że taką procedurę można wykonać tu na miejscu, w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oławie i szuka szpitali w dalszych lokalizacjach. Ma to szczególne znaczenie dla osób starszych i schorowanych, dla których podróż do innego miasta nierzadko jest związana z korzystaniem z transportu publicznego, co często jest ponad ich siły lub wiąże się z dużym wysiłkiem logistycznym. Nasz oddział świadczy takie usługi na NFZ, więc wystarczy mieć skierowanie od lekarza specjalisty lub lekarza rodzinnego.

Jak długo można nosić port naczyniowy?

A.D.: - Tak długo, jak jest to konieczne. Niektórzy pacjenci noszą go przez kilka miesięcy, inni przez kilka lat.

Jak funkcjonują pacjenci z wszczepionym portem po wyjściu z oddziału?

A.D. - Jak dotychczas. Port naczyniowy nie wpływa na ograniczenie codziennych aktywności. Zbiorniczek jest w całości schowany pod skórą, a z ciała nie wystają żadne rurki, więc można z nim np. chodzić na basen czy uprawiać inne sporty. Z wszczepionym portem naczyniowym można także latać samolotem, opalać się lub wykonać badanie rezonansu magnetycznego. Nie należy go zatem traktować jako ograniczenie, lecz udogodnienie.

 

Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. piątek, 25 kwiecień 2025 14:35 Justyna Kopystyńska
Artykuł został zmieniony. piątek, 25 kwiecień 2025 14:35 Justyna Kopystyńska
Artykuł został zmieniony. wtorek, 06 maj 2025 08:32 Justyna Kopystyńska
Artykuł został zmieniony. wtorek, 06 maj 2025 09:59 Justyna Kopystyńska
Artykuł został zmieniony. piątek, 09 maj 2025 13:18 Justyna Kopystyńska
Artykuł został zmieniony. piątek, 09 maj 2025 13:53 Justyna Kopystyńska
Artykuł został zmieniony. piątek, 09 maj 2025 14:01 Justyna Kopystyńska
Artykuł został zmieniony. piątek, 09 maj 2025 14:20 Justyna Kopystyńska